Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Close

Czym jest sprężarka i jak działa?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się dość wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W dowolnym, pospolitym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz. To tylko drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest natężanie ciśnienia gazów. Nieraz oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo także śmiało zmienić temperaturę i gęstość wyznaczonego czynnika. Jakim sposobem widać, sprężarka jest sprzętem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a następnie sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie może mieć o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Odmiennie medium nie uwolni się ze zbiornika. Niezmiernie ważnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują znaczące straty energii w postaci ciepła.

Wobec tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania machiny, a nawet jej zniszczenia! Misją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wyznaczonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tutaj wymagane są akcesoria typu filtry sprężonego powietrza. Gazy mają luźną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to jednak obfitych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez wyśmienitego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie ekspresowo skapitulowałaby uszkodzeniu. Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego.

Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezwykle wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych efektów. Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top