Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Close

Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkiem

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo zwyczajów i tradycji, jakie od lat są z nami. Dużo osób nie wyobraża sobie tych dni bez dzielenia się opłatkami, i rzeczywiście w większości domów te białe kawałeczki chleba po prostu są. Bowiem opłatki to po prostu mąka zmieszana z wodą, a następnie wypiekana przez kilka minut w piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a jego spożywanie zaczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zaczęto go też zabierać dla osób, jakie z różnych przyczyn nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, ale też wielu innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami praktykowany jest bowiem między innymi we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one jedynie z dwóch składników, czyli mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu taka masa następnie jest prasowana na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki produkcja opłatków są w białym kolorze, i właśnie takie pojawiają się na wigilijnych stołach, lecz można też dostać w różnych kolorach, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone rozmaite motywy, wykonuje się to za pomocą specjalnych pras. Motywy te mają najczęściej charakter religijny, lecz też spotyka się świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top